Що це за звірі такі, сульфати натрію?

Якщо ви ніколи не замислювалися про склад придбаних косметичних засобів, я впевнена, що 98-100% ваших шампунів, гелів для душу, рідкого мила та умывалок для особи, а також чимала частина побутової хімії у вас вдома містить SLS, причому у великих кількостях. Для того, щоб це дізнатися, подивіться склад баночки на звороті. Частіше всього ви побачите sodium lauryl sulfate або схожу назву, наприклад, sodium laureth sulfate у списку перших п'яти компонентів складу. Це лаурилсульфат натрію і лаурилсульфат натрію. Але багатьом можливо легше сприймати транслітерацію з англійської — содиум сульфат замість сульфату натрію, так і будемо називати. Так і в пошуку шукають саме содиум сульфат.
Давайте розберемося:
- Що це за звірі такі, сульфати натрію
- Як содиум лаурил і лаурет сульфати використовуються в промисловості і в косметиці
- Якої шкоди SLS надають на шкіру і організм в цілому.
- Безпечний содиум лаурет сульфат (sodium laureth sulfate — SLES) на відміну від содиум лаурил сульфат (sodium lauryl sulfate — SLS)?
- Наші рекомендації і висновки щодо косметики з SLS і SLES
Що таке SLS — содиум лаурил сульфат (sodium lauryl sulfate) і содиум лаурет сульфат (sodium laureth sulfate)
SLS і SLES – група хімічних компонентів, дешеві поверхнево-активні речовини, агресивні компоненти, що володіють сильними миючими, очисними, пенообразующими, жиророзчинні і змочувальними властивостями. Активно використовуються в косметиці.
Найнебезпечніші з групи сульфатів:
- sodium lauryl (laurel )sulfate (содиум лаурил сульфат) або лаурилсульфат натрію. Інші назви: sodium dodecyl sulphate, sodium PEG lauryl sulphate, monododecyl ester, sodium PEG lauryl ether sulphate. Це продукт нафтопереробки, який часто маскують написом «отримано з кокосового масла» або «з кокосових горіхів»
- ammonium lauryl sulfate — ALS (аммониум лаурил сульфат) і ammonium laureth sulfate – ALES (лаурет сульфат амонію)
Це натрієві солі лаурилсульфокислоты, дуже дешеві, небезпечні та їдкі компоненти. Мабуть, одні з найбільш небезпечних компонентів косметики, які агресивно впливають на шкіру і здоров'я в цілому.
Про содиум лаурет/лорет сульфат (sodium laureth sulfate — SLES), аналог содиум лаурил сульфат (sodium lauryl sulfate — SLS) ми поговоримо трохи нижче.
Ще схожі компоненти можуть називатися так: sodium myreth sulfate (SMS), sodium myristyl ether sulfate (SMES). За великим рахунком, сюди можна віднести практично будь-Пави, що закінчуються словом «сульфат».
Де застосовується SLS і SLES
Застосування sodium lauryl sulfate і sodium laureth sulfate в косметиці:
- Пінки і гелі для вмивання
- Засоби для зняття макіяжу
- Шампуні (близько 90% всіх шампунів містять SLS і SLES)
- Рідке мило
- Гелі для душу
- Піна для ванни
- Зубні пасти
- Засоби інтимної гігієни
- Інша продукція
Ці компоненти дуже дешеві і застосовуються в косметиці дуже часто і у великих кількостях. Кошти з сульфатами чудово очищають шкіру і волосся, змиваючи бруд і виділення сальних і потових залоз. Але що вони роблять крім очищення?
Зверніть увагу на застосування SLS в промисловості:
- Побутові миючі засоби (для миття посуду, підлог, універсальні миючі засоби)
- Промислові миючі засоби (для миття підлог, для миття машин і т. д.)
- Знежирюють кошти (для двигунів та різних поверхонь)
Застосування сульфатів у науці й медицині:
SLS використовується в багатьох клініках світу для того, щоб викликати подразнення шкіри у випробовуваних для проведення дослідів. Потім вчені знімають роздратування на пошкоджених ділянках шкіри різними препаратами, аналізуючи їх ефективність.
Шкода SLS (содиум лаурил сульфат), з яким ви піддаєтеся при використанні косметики та побутової хімії з цим компонентом
Дослідження різних вчених, у т. ч. в Медичному Коледжі Університету штату Джорджія показали наступні особливості і шкоду содиум лаурил сульфату (sodium lauryl sulfate):
- SLS очищає окисленням поверхні, в т. ч. шкіри, залишаючи плівку на ній. Ця плівка може подразнювати шкіру, викликати свербіж, лущення, почервоніння, свербіж, алергії і при тривалому застосуванні — шкірні захворювання. SLS руйнує гідроліпідну захист шкіру, вступає в реакції з ліпідами шкіри і дегенерує їх.
- SLS висушує волосся, викликає утворення сухих, ламких і посічених кінчиків, може сприяти випаданню волосся і утворення лупи, а також захворювань шкіри голови.
- SLS робить волосся жирними біля коріння, викликає необхідність мити голову частіше. Все просто – сильне знежирення шкіри голови, стимулює активну роботу сальних залоз.
- SLS через шкіру проникає в тканини і органи, в т. ч. в очі, печінка, нирки, серце, мозок, затримується там і накопичується, поступово підвищуючи свою концентрацію. SLS може змінювати білковий склад клітин, особливо у дітей, викликаючи різні захворювання, наприклад, катаракту. Може викликати мутації кліток і пошкодити імунну систему
- Сульфати реагують з багатьма компонентами косметики, утворюючи при цьому нітросаміни (нітрати) і канцерогенні діоксини. Вони також проникають в шкіру і потім в кров
- Практично не виводиться з організму печінкою
Існує також аналог содиум лаурил сульфату — sodium laureth sulfate (SLES) — лаурилсульфат натрію або, як його часто називають) содиум лаурет/лауреат сульфат. Він утворює багато піни при митті і дає ілюзію густого, концентрованого і дорогого шампуню або гелю для душу.
За висновком експертів The Cosmetic Ingredient Review (CIR) в 1983 році, він є нешкідливим компонентом. Однак, багато хто інші вчені на підставі проведених досліджень зробили висновок, що sodium laureth sulfate може викликати роздратування і лущення шкіри, руйнувати волосні цибулини, викликаючи втрату волосся. Він дуже швидко і легко проникає в шкіру, і також накопичується в організмі. SLES менше дратує шкіру, ніж SLS, але може її сильно сушити. В реакції з іншими компонентами також може утворити діоксини і нітрати, які викликають утворення ракових клітин.
Таких досліджень було набагато більше, в т. ч. ви можете зустріти цю інформацію у таких професорів і докторів наук, як Samuel S. Epstein з університету Чикаго (the School of Public Health) або Doris J. Rapp, в таких наукових виданнях, як «Healthy Beauty» і «The Safe Shoppers Bible», «Glossary of Chemicals & Synthetics to Avoid In Personal Care Products», у таких наукових організацій, як Health Care Without Harm, Natural Skincare Authority і т. д.
Висновки: використовувати косметику з сульфатами SLS і SLES
- Однозначно косметику з сульфатами не можна використовувати людям з чутливою і аллергичной шкірою, шкірними захворюваннями, а також дітям. На жаль, написи на баночці «дитячий», «схвалено для дитячого застосування», «для дітей» не гарантує вам відсутність цих шкідливих і небезпечних речовин. Навіть у таких відомих марок, як німецька Bubchen. Насправді більша частина так званої дитячої косметики не сильно відрізняється за складом від «дорослої»...
- Намагайтеся взагалі не використовувати косметику з sodium lauryl sulfate (содиум лаурил сульфат) або ammonium lauryl sulfate (аммониум лаурил сульфат). Навіть одне застосування може зашкодити шкірі та внутрішніх органах, особливо у дітей.
- Одноразове і дуже рідкісне застосування швидко смываемых коштів з sodium laureth sulfate (содиум лаурет сульфат, менш небезпечним сульфатом) швидше за все ніяк не позначиться на вас і вашій шкірі. Однак найчастіше можна спостерігати саме постійне щоденне застосування – кожен день рідке мило, гель для душу, шампунь, рідина для миття посуду. Це вже може з часом викликати серйозні проблеми, незважаючи навіть на малі концентрації SLS у кожному засобі.
- Особливо небезпечні сульфати в складі кремів та іншої косметики, яка довго залишається на шкірі, а також у засобах для шкіри і зняття макіяжу, адже багато хто використовує для демакіяжу очей засоби для обличчя.
- Піддаючись рекламі, не варто використовувати сульфатні шампуні для лікування лупи, свербіння і лущення. Адже такі шампуні самі можуть провокувати ці наслідки. На жаль, таких більшість шампунів. Корисні компоненти підліковують шкіру голови, а сульфати знову дратують. Виходить замкнуте коло.
- Сульфати дають рясну піну, тому так добре піняться сульфатні шампуні, гелі, мило, піна для ванн у порівнянні з органічними. Згадайте шампуні з дитинства, вони все погано пінилися, але не сушили волосся, і вам не треба було мити так часто голову, як в сучасному світі.
Ви навіть не уявляєте собі, який кількість людей страждають шкірними захворюваннями, скільки людей вже просто не можуть митися в душі. Настільки шкіра настраждалася від застосування всіх цих засобів, що вже навіть вода з-під крана викликає роздратування. На жаль, шкірні захворювання все частіше з'являються і у маленьких діток. Адже їх шкіру з народження мучать всякою хімією, у т. ч. так званими «дитячими» засобами.
Не вірте рекламі та етикеток з гучним заявам «без SLS», «без сульфатів». Не завжди це правда, а якщо й правда, то одну хімію можна замінити іншою.
Не завжди на тюбику вказують повний склад, пишуть тільки активні компоненти. А повний склад залишається на паперовій упаковці. Часто його ще ховають під подвійну клейку етикетку, пишуть дуже дрібним шрифтом, помітним лише з лупою, заклеюють зверху іншими етикетками.
Читайте склад при виборі косметики. Тільки так ви зможете убезпечити свою шкіру і своє здоров'я.