Не лінь, а діагноз

Якщо у вас навіть нескладне справу викликає втому, якщо стали дратувати елементарні питання близьких, якщо стало складно пройтися навіть на невелику відстань, а ваша найзаповітніша мрія - швидше дістатися до дивану, ви, швидше за все, зіткнулися з серйозною проблемою. Швидка стомлюваність - лише головний її ознака. Він може сигналізувати про серйозний розлад здоров'я.
Швидка стомлюваність не має нічого спільного з нормальною здоровою втомою, що виникає після насиченого трудового дня або активного відпочинку. Вона різко посилюється після невеликого фізичного або розумового навантаження, і, що особливо характерно, майже не зменшується під час відпочинку.
У минулому люди з такими ознаками безуспішно лікувалися з діагнозом «неврастенія», «гіпоглікемія»,«хронічний мононуклеоз». І лише декілька десятиліть тому це хворобливий стан виділили в окреме захворювання, яке назвали «синдром хронічної втоми». Від нього найчастіше страждають у віці від 25 до 45 років. Причому приблизно порівну чоловіки і жінки.
Причини виникнення цього захворювання до кінця не з'ясовані. Але його розвиток найчастіше пов'язують з перенесеною інфекцією, серйозними порушеннями імунного статусу або з депресією. Нейрологи припускають, що певні віруси (можливо, вірус Епштейна-Барра, ентеровіруси та ретровіруси) здатні спровокувати розвиток синдрому хронічної втоми, але його подальше протягом вже залежить від того, наскільки підірваний імунітет.
Підступна хвороба, яку іноді навіть приймають за банальну лінь, зазвичай з'являється зненацька, на фоні квітучого здоров'я. Іноді їй передує стрес або захворювання, яке супроводжувалося підвищеною температурою.
Швидка стомлюваність - головна ознака захворювання. На його тлі можуть з'явитися додаткові симптоми - біль в окремих частинах тіла, забудькуватість, порушення сну, дратівливість і ін
Синдром хронічної втоми зазвичай не прогресує. Часто з часом трохи стирається яскрава вираженість симптомів. Але дуже рідко хворі видужують повністю. «Головна біда, до якої може призвести ця хвороба, - різке ослаблення імунітету і серйозне порушення обміну речовин. Це робить людський організм абсолютно незахищеним перед вірусними захворюваннями, а також може спровокувати таке «супутнє» захворювання, як цукровий діабет».
Недуга шукає слабкі місця
Лікарі також звертають увагу на те, що пусковим механізмом синдрому хронічної втоми можуть бути, здавалося б, нешкідливі фактори. Зокрема, спровокувати хворобу може дієта з обмеженою кількістю продуктів. Особливо шкідлива монодієта. Організм може збунтуватися з-за того, що не отримує всіх вітамінів і мікроелементів, з допомогою яких він може нормально функціонувати. Так що, при бажанні скинути пару зайвих кілограмів краще обмежити себе в кількості їжі. Але ні в якому разі не варто боротися зі занадто округлими формами за рахунок зменшення різноманітності меню і скорочення кількості прийомів їжі.
Захворювання може застати зненацька і тоді, коли ви увійшли в «чорну смугу». Приміром, коли на роботі щось не ладиться, виникли непорозуміння з дітьми і т. д. Не варто заганяти себе в кут і ставати «відкритим» для всіх хвороб, які, як відомо, найчастіше бувають «від нервів». Краще навчитися протистояти стресам - хоча б найпростішими методами.
Крім того, хвороба може обрати своєю жертвою «відмінника» життя, який заради того, щоб багато встигнути, розписує свій робочий день практично без відпочинку. Щоб не виявитися в пастці власної кар'єри, перейдіть в перенасиченому справами графіку кілька «великих змін», на які взагалі нічого не плануйте. Нехай ваш організм сам підкаже, що краще в цей час робити - погомоніти з колегами, попити кави або прогулятися в парку.
Як розвинути стресостійкість
Психологи впевнені, що рух і правильне дихання - універсальні рецепти для виходу із стресової ситуації. Зняти навантаження зі своєї нервової системи можна пішою прогулянкою або плаванням у басейні. Позбутися агресії допоможе боксерська груша або тир. Для розслаблення і відновлення рівноваги дуже корисна йога, відвідування сауни. Втім, у кожної людини, в залежності від звичок і пристрастей, можуть бути свої методи позбавлення від негативних емоцій. Головне - не накопичувати їх у собі. А ще в особливо важкі хвилини життя потрібно навчитися розслаблятися, аби не доводити себе до «точки кипіння». Наприклад, абстрагуватися від реальності, порахувати до 10 і т. д.
Бади в допомогу : підвищити загальну опірність організму, поліпшити ендокринну регуляцію і обмінні процеси і за рахунок цього укріпити імунітет допоможуть фітопрепарати, такі як: