Стрес його вплив на зайву вагу і на організм в цілому

Бий або тікай. Це безпечніше ніж стояти в глухий захист!
Цю важливу аксіому fight-or-flight response, що в перекладі з англійської реакція "бий або біжи" в медичну термінологію ввів ще в 1915 році американський фізіолог, доктор медичних наук, член академії наук США Walter Bradford Cannon. І вона справедлива не тільки із-за можливості отримати у відповідь, але і з причини більш ощадливого використання ресурсу своїх надниркових залоз. А саме вони головні фігуранти на арені боротьби зі стресом.
Розміром з волоський горіх і вагою 10 грам ця парочка залоз наш резерв під час стресу і коли вони виснажені, людина втрачає свій запас міцності. Саме надниркові залози виробляють і викидають у кров гормони потрібні для виживання: «гормон страху» адреналін і головний катаболічний гормон кортизол – що дозволить всім нам швидко втекти від небезпеки.
Нескінченне присутність у нашому житті ситуацій, які є стресовими, але не загрожують життю, призводить до постійної активації реакції стресу і підвищеного попиту на гормони надниркових залоз, особливо кортизол. Щоб цей попит задовольнити організм цілеспрямовано зменшує секрецію інших гормонів наднирників в користь кортизолу. А це такі потрібні нам усім естроген, прогестерон, тестостерон, а також «гормон молодості» DHEA (дегідроепіандростерон). Наслідки неважко уявити.
Ось вони небезпеку хронічного стресу:
- синдром хронічний втоми
- зниження статевого потягу з подальшим порушенням репродуктивної функції
- прискорення процесів старіння
- зниження імунітету і, як наслідок, часті вірусні захворювання, що веде до підвищеної вірусному навантаженні на організм
- уповільнення травлення і порушення всмоктування корисних речовин з їжі
- остеопороз і як наслідок патологічні переломи кісток
- інсулінорезистентність з подальшим переходом на цукровий діабет
- і, звичайно ж, біч 21 століття – ожиріння
Цей список можна продовжувати і далі. Важливо зрозуміти одне — всі ці проблеми, випливаючи одна з іншого, формують порочне коло, розірвати яке неможливо без впливу на наднирники.
Їх дисфункція або виснаження це ще не захворювання, а лише синдром, що виникає, коли ми хронічно не висипаємо, багато нервуємо, а також нерозбірливі в їжі.
У групі ризику всі трудоголіки і перфекціоністи, а ще там бізнесмени, спортсмени, позмінні працівники, вагітні і новоспечені матусі, тому що, крім стресу, до чинників становлять підвищену секрецію кортизолу відноситься вагітність, тяжкі види спорту і фізична навантажень. Як ми вже з'ясували, у відповідь на стрес надниркові залози секретують кортизол, він же «гормон стресу».
Сильний сплеск кортизолу частішає серцебиття і дихання, розширює зіниці і підвищує рівень цукру в крові, що дозволяє нам краще міркувати і бачити, куди б швидше втікти від небезпеки. І якщо кортизол у вас вище норми це говорить про те, що організм успішно справляється з функцією захисту себе в загрозливої ситуації, руйнуючи в цей момент м'язи, пригнічуючи імунну систему, сповільнюючи травлення і знижуючи репродуктивну функцію.
Питання в тому, як часто протягом дня ваша життя опиняється під загрозою? Рівень кортизолу повинен підвищуватися тільки короткочасно даючи тілу сигнал про перехід в аварійний режим роботи. Зміна концентрації в крові правильно секреції гормону підпорядковується циркадним ритмом і носить назву «кортизоловой кривий». Підвищуючись вранці, поступово знижуючись до вечора, кортизол закінчує свій вплив до моменту відходу до сну. У стані хронічного стресу гормон виробляється постійно. Крива секреції кортизолу нагадує «американські гірки», а надлишок гормону є причиною блискавичної реакції на стрес. Такий стан може приводити до виснаження надниркових залоз. Нормальний рівень кортизолу є системою контролю для статевих гормонів і гормонів щитовидної залози, а так само важливий для підтримки енергії протягом всього дня.
Повернути «смак життя» допоможуть всього три кроки на шляху до здоровим надпочечникам.
Крок 1 «Нормалізація сну»
Сон надає величезний вплив на секрецію кортизолу. І зменшення тривалості сну з 8 до 6 годин вже через два тижні викликає порушення його секреції. Це відбувається внаслідок того, що кортизол і мелатонін— гормони, що регулюють цикл сон-неспання, працюють спільно. Коли кортизол падає, мелатонін зростає, виникає сонливість. Під час низького рівня кортизолу організм відновлюється. І, навпаки, при високому кортизоле мелатонін не підвищується до потрібної кількості, з'являються труднощі з засипанням, як наслідок, ви не відчуваєте себе відпочив, вранці вам потрібно чашка кави, потім солодкий перекус і забезпечена сонливість в обідній час, а в довгостроковій перспективі – ще й зайва вага на ряду з інсулінорезистентністю. Зміна звичок щодо сну підтримає і інші здорові зміни в способі життя – достатня кількість відпочинку полегшить відмова від чашки кави на сніданок, що допоможе зосередитися на роботі і не засинати вдень. Сприймайте сон, як індикатор ефективної роботи над собою. Якщо кортизол залишається підвищеним, організм не відпочиває, і ви прокидаєтеся з відчуттям втоми. Коли ж секреція кортизолу відповідає циркадним ритмом, ви отримуєте достатньо енергії і потрібну кількість годин відпочинку, переставши проходити через цикл «збудження-виснаження».
Крок 2 «Харчування»
Не ігноруйте сніданок. Сніданок 8.00 до обов'язковий для відновлення низького після ночі рівня цукру в крові. Протягом дня їжте через рівні проміжки часу і не пропускайте жодного прийому їжі. Основний обсяг з'їдайте в першій половині дня, на другу залишайте більш легкі страви. Віддавайте перевагу здоровій їжі з достатньою кількістю білка і якісних жирів.
AlanChristianson, ендокринолог і автор книги «The Adrenal Reset Diet», рекомендує, при різних типах порушення секреції кортизолу, протокол харчування з вмістом складних вуглеводів. Мова, звичайно, йде про цільнозернових продуктах, крупах, деяких коренеплодах і бобових, не про тортики і цукерках. А прості вуглеводи, як раз, необхідно обмежити. Високовуглеводна їжа знижує рівень кортизолу, а низкоуглеводная дозволяє кортизолу залишатися високим. Повний же відмова від вуглеводів може служити причиною надмірного збільшення кортизолу. Все це фізіологічно обгрунтоване— вуглеводи підвищують цукор крові, у відповідь підшлункова залоза виробляє більше інсуліну, а інсулін, у свою чергу, зменшує вироблення кортизолу. Тому, як тільки рівень цукру в крові підвищується, кортизол знижується. Важливий баланс. Намагайтеся вживати в їжу не порожні калорії, а нутриентно щільні продукти, багаті вітамінами групи В, С, Е, Омега-3, магнієм, кальцієм, марганцем, цинком, селеном і йодом. Обов'язково включіть в свій раціон яйця, гречку, брокколі і цвітну капусту, шпинат, зелень, авокадо, горіхи, морепродукти, жирні сорти риб і печінку. Замість їдальні кухонної солі вживайте неочищену морську або гімалайську з багатим хімічному складом, але в помірних кількостях.
Деякі незамінні для наднирників речовини доцільно підключити у вигляді дієтичних добавок: Омега-3 жирні кислоти, джерелом їх є жирна риба холодних морів. В даний час фактично вся риба на наших прилавках вирощена в умовах аквакультури, простіше кажучи – в акваріумі. А це робить її абсолютно марною щодо надходження важливих омега-3 кислот. Важливо знайти додаткове джерело. Це можуть бути рослинні олії холодного віджиму, зокрема «Олія насіння льону» від компанії Грін-Віза, яка містить велику кількість рослинних незамінних поліненасичених жирних кислот. А так же супер-корисний «Риб'ячий жир».
Важливим моментом є можливість засвоїти ці корисні жири та вітаміни. Для цього в нашому організмі є жовч, але найчастіше її відтік утруднений через наявність хронічних захворювань гепатобіліарної системи і шлунково-кишкового тракту, що робить неможливим омилення і подальше засвоєння жирів і жиророзчинних вітамінів.
Хорошим помічником в нормалізації жирового обміну стане лецитин. Його спільний прийом з омега-кислотами і жиророзчинними вітамінами потенціює всмоктування останніх.
Вітамін С.
Необхідні у випадках хронічного стресу дозування неможливо отримати тільки з їжею. Важливо вибирати таку форму препарату, де крім вітаміну С містяться ще й біофлавоноїди, що поліпшує його біодоступність. Іншими словами, вітаміни повинні бути натуральними, а не синтетичними. Це можуть бути як натуральні екстракти ацероли або шипшини, так і натуральні вітамінні комплекси:
- Ритми Здоров'я добова норма вітамінів і мікроелементів Сибірське здоров'я Детальніше: https://youlife.com.ua/p1004681293-ritmy-zdorovya-sutochnaya.html
- Витафлор комплекс вітамінів і мікроелементів Нове життя Детальніше: https://youlife.com.ua/p289207604-vitaflor-kompleks-vitaminov.html
- Центравит вітамінно-мінеральний комплекс з коензимом Q-10 Витерра Детальніше: https://youlife.com.ua/p1252401163-tsentravit-vitaminno-mineralnyj.html
Виключіть стимулятори — кава, алкоголь і сигарети, щоб ваші наднирники зайвий раз не виробляли кортизол.
Важливо пам'ятати, що будь-який стрес призводить до втрати рідини через прискореного серцебиття і дихання, а так само з причини того, що вода проходить крізь тканини і не затримується в клітинах. Тому пийте достатню кількість води з розрахунку мінімум 30 мл на кожен кілограм ваги і не допускайте зневоднення.
Крок 3 «Стрес-менеджмент»
Для надниркових залоз немає різниці, під гнітом якого саме стресу психічного або фізичного ви знаходитесь. Їх робота — захищати. І якщо ви в небезпеці, вони секретують кортизол постійно, до тих пір, поки не виснажуються. Тому, вчіться розслаблятися. Позбавтеся від тривожних думок і поверніть собі почуття контролю. У цьому вам допоможуть заняття йогою, прогулянка в тихому спокійному місці, медитація на природі або під звуки природи, дихальні вправи і практики, седативні препарати.
І тут вам на допомогу антистресова лінійка препаратів, представлених в нашому фітоцентрі. Завдяки рослинному складу такі кошти не викликають звикання, що дозволяє використовувати їх в невеликих дозах і, при необхідності, на постійній основі. Форми випуску зручні для застосування в будь-який час дня і в будь-якому місці.
Знайдіть свій спосіб розслаблення, важливо щоб він був простий у виконанні. Це обов'язково принесе користь незалежно від часу доби і від того, як саме порушується секреція кортизолу у вашому організмі. Але особливо розслаблення буде корисно ввечері, так як посприяють міцному сну.
Висновок очевидний. Якщо ви постійно берете «кредит» в «банку надниркових залоз» без додаткових вкладень, таких як достатній сон, правильні харчові звички з заповненням рівня необхідних вітамінів і нутрієнтів, а також адекватна реакція на стрес і методи розслаблення, ви опинитеся банкрутом. І незабаром залишитеся без кортизолу.
У правильному виборі своєї оздоровчої програми прислухайтеся до свого організму.
Будьте здорові !!!